Hotelová škola, Plzeň,

U Borského parku 3

Gastronomický projekt - Environmentálně šetrná gastronomie

Naše škole je díky o.s. ENVIC zapojena do projektu Environmentálně šetrná gastronomie, díky kterému se mohou stovky žáků středních škol s gastronomickým zaměřením přesvědčit, že moderní vaření je úžasně zajímavé. Pro žáky středních gastronomických škol v Plzeňském kraji a okresu Regensburg, se připravily zajímavé aktivity.

Žáci ze čtyř škol v Plzeňském kraji a z jedné školy v Regensburgu se setkávají na společných kuchařských workshopech, navštěvují na české i německé straně zajímavé restuarace, hotely, farmy apod. Kuchařské wokrshopy vedou špičkoví kuchaři.

Žáci budou vařit například s kapitánem Národního týmu kuchařů ČR Janem Horkým nebo Kuchařem roku 2013/14 Patrikem Bečvářem. Setkají se i s držiteli michelinských hvězd nebo výrobci toho nejlepšího lokálního jídla na obou stranách hranice.

V rámci projektu (http://www.varimedobre.eu/) vznikla také odoborná publikace Vaříme, cestujeme a žijeme šetrně, ale fajnově - ke stažení zde

 

Vzdělávání studentů a učitelů gastronomických oborů

Naše škola je partnerem projektu realizovaným Asociací hotelů a restaurací České republiky o.s.
 
Název projektu: Vzdělávání studentů a učitelů gastronomických oborů prostřednictvím praktické zkušenosti ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací České republiky o.s.
 
Reg. č. projektu: CZ.1.07/1.1.00/54.0050
 
Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem
a státním rozpočtem České republiky prostřednictvím Operačního programu vzdělávání
pro konkurenceschopnost

projekty

Odborná praxe českých učňů v německých firmách

Projekt realizovaný úřadem práce Weiden ve spolupráci s naší hotelovou školou, s Krajským řemeslnickým cechem Weiden a Řemeslnickou komorou Niederbayern-Oberpfalz ve školním roce 2014/2015. Čeští učni absolvují 2 x 2 týdny odborné praxe u firmy Backhaus Kutzer KG, Konnersreuth. Získají certifikát, který jim rozšíří možnosti pracovního uplatnění v České republice a v Německu.

Cíle a organizace projektu:

* V rámci projektu si v průběhu čtyř týdnů žáci projdou několik oddělení pekařské velkovýrobny Kutzer.

* Plánování a organizaci zajišťuje Úřad práce Weiden v úzké spolupráci s ostatními účastníky projektu. 

* Na Hotelové škole Plzeň proběhne intenzivní výuka odborné němčiny zaměřená na optimální přípravu žáků. 

* Během praxe bude praktikanty doprovázet a podporovat učitelka odborných předmětů.

* Zúčastněná firma a Hospodářská komora Weiden stanoví předem odborný vzdělávací obsah, který je nutno předat. 

* Zaměstnavatel určí ve své firmě personál, který se bude starat o praktikanty přímo v provozu, poskytne odborné znalosti a částečně zajistí komunikaci v českém jazyce. 

* Hospodářská komora provede srovnání odborných znalostí obou zúčastněných zemí.

* V případě shodných požadavků v Německu i u nás na znalosti a dovednosti žáků, bude jednat o uznávání českého výučního listu v Německu.

Více informace o německém projektu zde

Projekt - Řemeslo očima žáka

Naše škola je zapojena do projektu Řemeslo očima žáků, jehož realizátorem je společnost Pyrgos, spol. s. r. o. Plzeň.

Projekt je zaměřen na propagaci oblastí průmyslu a výroby jakými je stavebnictví, elektrotechnika, výroba kamen a dekorativní keramiky, agropodnikání a potravinářství.

Role naší školy spočívá v zapojení pedagogů, kteří se věnují po odborné stránce žákům 14. ZŠ v Plzni. Pedagogové připravili pro žáky dva odborné úkoly, jeden z oboru Řezník –uzenář, druhý z oboru Cukrář, úkoly v období listopad 2012 – květen 2013 společně zrealizují. Zároveň se podílejí na přípravě stáže ve firmě a exkurzí nejen v prostorách střední školy, ale také u firem, jejichž výroba souvisí s potravinářstvím /firma ZKD a Řezpof/.

Díky těmto aktivitám mají žáci možnost poznat alespoň částečně profese Cukrář a Řezník, či si okusit výrobu dortů, zákusků a některých řeznických výrobků např. sekaná, tlačenka,huspenina, získají zkušenosti i informace, které jim mohou pomoci v rozhodování o své profesní budoucnosti.

Žáci svoji činnost dokumentují na kameru a tak bude vytvořen autorský žákovský film, který bude prezentovat nejen ZŠ, ale také profese : Cukrář a Řezník-uzenář. Více o projektu na www.pyrgos.cz nebo na letáku zde

 

 

Světová škola 2

Naše škola se zGAS2 cz logoapojila do světového projektu Světová škola 2. Projekt je zaměřen na globální rozvojovou výchovu a opírá se o přesvědčení, že škola tvoří nedílnou součást místní i globální komunity. Vedle České republiky se jej účastní i školy ze Slovenska, Polska, Rakouska a Malty.

Proč Světová škola „2"?

V letech 2006 až 2009 probíhal projekt Světová škola, do kterého bylo kromě České republiky zapojeno dalších pět evropských zemí a Thajsko. V jeho rámci bylo v ČR vyškoleno téměř 400 středoškolských pedagogů a vysokoškolských studentů v globální a rozvojové problematice a vznikly tři obsáhlé materiály k tématům klimatické změny, lidská práva a ekonomická globalizace. Partnerské školy pomáhaly nastavit kritéria pro získání certifikátu Světová škola. Tento certifikát ve třetím projektovém roce získalo devět škol a další usilují o jeho získání dnes. Nad projektem převzalo záštitu Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

O čem je projekt Světová škola 2?

Projekt Světová škola 2 je projektem navazujícím, který potrvá do roku 2012. Zatímco projekt Světová škola byl zaměřen především na život školy, Světová škola 2 má širší záběr a soustředí se na školu jako instituci, která je neodmyslitelnou součástí svého okolí a své komunity (čtvrtě, části, vesnice, města, ...). Projekt je zaměřen na témata:

- Environmentální udržitelnost v kontextu rozvoje
babcakova- Vztahy mezi globálním Severem a Jihem

Konkrétně se jedná o naléhavé a pro studenty atraktivní téma, jakým je rozvojová spolupráce a environmentální udržitelnost související mj. s podtématy potravinového zabezpečení či přístupu k vodě. Zapomenuta nebudou ani témata z první Světové školy, tedy klimatické změny v kontextu vztahů mezi rozvojovými a rozvinutými zeměmi a ekonomická globalizace.

„Světovým" inspektorem projektu přislíbila být populární herečka Simona Babčáková.

Více o projektu na http://www.varianty.cz

Zapojení naší školy do projektu EU peníze středním školám

Hotelová škola, Plzeň, U Borského parku 3 je zapojena do projektu EU – peníze středním školám, operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost (registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0591).
Cílem projektu je zlepšení podmínek pro vzdělávání na středních školách a zkvalitnění vlastní výuky prostřednictvím veškerých činností při využívání digitálních technologií. Podporovány jsou aktivity, které zvýší názornost, originalitu a interakci mezi žákem a učitelem.
Škola si dále klade za cíl zvýšit kvalitu výuky odborných předmětů a cizích jazyků. Bude podpořena příprava pedagogických pracovníků na vyučovací hodiny cizích jazyků.

Specifické cíle:

- Modernizace a zkvalitnění ICT vybavení učeben
- Zkvalitnění výuky běžných předmětů prostřednictvím využití moderních ICT technologií
- Zpřístupnění digitálního vzdělávacího obsahu on-line i off-line
- Podpora rozvoje kompetencí žáků i učitelů
Tento projekt bude realizován v období 6. března 2012 až 5. března 2014.

Seznam již vytvořených digitálních učebních materiálů (DUM) první část zde a druhá část zde 
Pedagogové z jiných škol si mohou již vytvořené DUM vyžádat na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

projekty